שווים ושווים פחות גירסה מלאה - Game Script אני והאחר- משחק בדמוקרטיה


Background

במשפחת צדיקוב זוג הורים ושלושה ילדים. גמלו הוא בעל חברה קבלנית מצליחה ״כאן בונים״ אותה הקים במו ידיו. אפלמעלה אשתו מחזיקה חנות בגדים יוקרתית בקניון המפואר אפלנד. לזוג שלושה ילדים יושרוב הבכור סיים את לימודי המשפטים ועובד בעמותה המספקת סעד משפטי, גמגם סיימה לימודי ההוראה ומלמדת בתיכון ורקלי סיים ממש בימים אלה לימודי ארכיטקטורה ומתעתד להשתלב בחברה המשפחתית.

משפחתו של גמלו עלתה מעירק למעברה ולאחר מכן המקמה בעיירת פיתוח וחוותה קיפוח ואפליה הזכורים לגמלו היטב. משפחתה של אפלמלעה הגיעה לישראל מפולין ישר לעיר תל אביב בה אביה הפך במהרה לפעיל מפלגה מרכזי. קשה לומר שהוריה של אפלמעלה התלהבו מהשידוך...אבל זה כבר היה מזמן וזה סיפור אחר.

משפחת צדיקוב היא משפחה מלוכדת וחמה, מה שלא מונע מהם לריב ולהתווכח על ענייני רבים.

Characters

גמלו צדיקוב הבעל והאב

בן למשפחה ציונית שעלתה מעירק בשנות החמישים, גדל במעברה וחווה קיפוח ואפליה. הצלחתו והצלחת המשפחה חשובים לו, אבל הוא זוכר את ההתחלה הקשה ורואה בעצמו ציוני, שרוצה לתרום לחברה הישראלית - ובעיקר למנוע קיפוח ואפלייה מכל סוג.  
 
 
 

Your Task

אתה רגיש לכל קיפוח ואפלייה מכל סוג. עובדה זו מעמידה אותך לפעמים בפני קשיים עסקיים רבים. צדק ועסקים לא תמיד משתלבים.


Resources

Scene - 01 Scene - 11 Scene - 21

רק-לי צדיקוב האישה והאם

בת יחידה למשפחה שעלתה מפולין. הוריה הקפידו על לימודי מוזיקה ושפות וגידלו אותה כילדה מפונקת המשוכנעת שהכל מגיע לה. היא בעלת חנות אופנה למותגי יוקרה בקניון היוקרתי אפלנד. אוהבת נסיעות, אופנת עילית ופינוקים. 


Your Task

את אשת עסקים קשוחה - מבחינתך עולם העסקים מתנהל כמו ג'ונגל, שבו רק החזק שורד.


Resources

Scene - 01 Scene - 11 Scene - 21

יושרוב צדיקוב הבן הבכור - עורך דין

הבן הבכור במשפחת צדיקוב, שחוש הצדק המפותח שלו גרם לו ללמוד עריכת דין. עובד בעמותת "צדק לנזקק", המספקת שירות משפטי חינם לנזקקים.


Your Task

שיוויון וצדק הם נר לרגליך.


Resources

Scene - 01 Scene - 11 Scene - 21

גמגם צדיקוב-שינבלום הבת, אשת חינוך.

גמגם היא הבת האמצעית במשפחת צדיקוב היא הלכה ללמוד הוראה לא רק כי הנושא מעניין אותה כי כך לדעתה קל ונכון יותר לגדל משפחה. היא נשואה למוטי שינבלום ואם לבת קטנה ומתוקה.


Your Task

האידיאולוגיות הגדולות שלך בקשר לשוויון מתמצות בזכות להזדמנות שווה לכל ילד. את באמת מאמינה שלכל ילד שמורה הזכות לקבל הזדמנות שווה לפתח את הפוטנציאל הטמון בו. בדרך כלל את אדם של פשרות.


Resources

Scene - 01 Scene - 11 Scene - 21

רק-אני צדיקוב הבן הצעיר, אדריכל

הבן הצעיר במשפחת צדיקוב, שסיים לא מזמן את לימודי הארכיטקטורה. בעצם, רצה ללמוד כלכלה וניהול אבל בחברת "כאן בונים" היה חסר מישהו שמבין בתכנון ובאדריכלות. כמו אמו, הוא חושב ש"כאן בונים" היא מעל לכל, ורואה עצמו כמנכ"ל החברה בעתיד. יש לו כבר רעיונות רבים לפיתוח ויזמות.

 

 


Your Task

אתה אוהב את המשפחה שלך ואת אחיך, אבל אתה חושב שאתה יודע טוב מהם מה טוב לחברת "כאן בונים". אתה רק מחכה להזדמנות להוכיח את זה...


Resources

Scene - 01 Scene - 11 Scene - 21

Scene 1: העסק מעל לכול?1.

Public Message

"כאן בונים", החברה הקבלנית המשפחתית מתרחבת! בימים אלה הם פנו למכרז על פרוייקט בנייה גדול עבור חברת "מזון בזול" הפותחת עשרות סניפים בכל הארץ.

חמודי חאפז הוא מהנדס הבניין הראשי של החברה. כמה רבה הייתה הפתעתם כאשר נרמז להם על ידי בעלי חברת ״מזון בזול״ שהסיכוי שלהם לקבל את המכרז יקטן אם מהנדס ערבי יוביל את הפרויקט.

גמלו מצא את עצמו במצב מורכב מצד אחד המרכז חשוב מאד ומצד שני חמודי הוא עובד ותיק ומאד מסור ואמין. מה לעשות? לוותר על המכרז ולהוכיח נאמנות לעובדים ולעקרונות או לקבל את המכרז דבר שיפגע בחמודי כי יהיה צרוך להביא מהנדס יהודי שינהל את הפרויקט במקומו. 

מאחר והתגלעו חילוקי דעות בינו ובין רלי בחר גמלו להביא את הנושא לדיון בארוחת יום שישי המשפחתית. 

 2.

Private (Shortly After previous message)

גמלו צדיקוב:

 גמלו, זו הזדמנות להוכיח שאתה נגד אפליה. כסף זה לא הכל בחיים. קרא את החומר המצורף , אם תרצה תוכל למצוא עוד ועלה את טיעוניך בהקדם.    

רק-לי צדיקוב:

את חושבת שהעסק במקום ראשון. זאת הפרנסה של המשפחה ואי אפשר לוותר על המכרז. לא צריך להיות "יפי נפש" ואזרחות טובה זה רק מקצוע שלומדים לבגרות... קראי את החומר המצורף, אם תרצי תוכל למצוא עוד והעלי את טיעוניך בהקדם.    

יושרוב צדיקוב:

זו הזדדמנות נהדרת להוכיח ששיווין וצדק זה לא רק דיבורים. אתה נגד להיכנע לדרישה ״בלי ערבים״ אם לא תביע עכשיו את עמדתך לא תסלח לעצמך. קרא את החומר המצורף, אם תרצה תוכל למצוא עוד ועלה את טיעוניך בהקדם.    

גמגם צדיקוב-שינבלום:

 אוף, עוד פעם הויכוחים האלה...מוכרחים לשנות נושא. בסוף זה יגמר בקרע במשפחה.    

רק-אני צדיקוב:

אבא השתגע לוותר על המכרז החשוב הזה בגלל ערבי? אתה בעד להיענות לבקשה של ״מזון בזול״  לא תוותר על הזדמנות עסקית של בגלל "ערכים" ו"... קרא את החומר המצורף, אם תרצה תוכל למצוא עוד והעלה את טיעוניך בהקדם.    3.

Public Message (Shortly After previous message)

״חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על מעסיקים פרטיים להפלות מועמדים לעבודה ועובדים על בסיס עילות שונות, בכללן עילת הלאום. ואולם מאז חקיקתו לפני למעלה משני עשורים לא הופעל החוק בהקשרים של אפליה כנגד האוכלוסייה הערבית, למעט קומץ קטן של מקרים. חוסר האכיפה מאפשר למציאות הרווחת של אפליה כנגד האוכלוסייה הערבית להוסיף ולהתנהל ללא כל קריאת תיגר.״ 

מתוך: שוברים אי שוויון

טליה שטיינר

המכון לדמוקרטיה, מאי 20134.

Private (a while after previous message)

גמלו צדיקוב:

אביך התקשר. בדרך כלל הוא לא מתערב בעבודה שלך - אבל הוא מבקש ממך לא לשכוח את הערכים שלך. השותף שלו בעסק בעירק היה ערבי מוסלמי, שהגן עליו בזמן הפרעות בבגדד...  

רק-לי צדיקוב:

עוד לא סיפרת לבעלך על ההתחייבות הכספית הגדולה שלקחת על עצמך כדי להכניס מותג חדש ויוקרתי לחנות. אתם זקוקים לכסף עכשיו. אי אפשר לוותר על המכרז.  מצד שני, את לא רוצה לריב עם בעלך...

יושרוב צדיקוב:

הזכות לשוויון במדינות הדמוקרטיות משמעה שוויוניות החוק ושוויון באכיפתו, ללא הבדל: גזע, מין, שפה, לאום, דת, השקפה פוליטית ואידאולוגיה. 

במדינות מסוימות יש אפילו אפליה מתקנת כלפי מיעוט כדי להבטיח שזכותו לשוויון נשמרת.  החברה עלולה להפסיד את המכרז - אבל מכרזים יש כל הזמן...

גמגם צדיקוב-שינבלום:

את לא מצליחה לגבש דעה. פעם את בצד של אבא ופעם בצד של אימא. נמאס לך!

רק-אני צדיקוב:

הודעה שקיבלת:

אם תזכו במכרז של "מזון בזול" תוכלו לגשת גם למכרז השני שלהם לתכנון חנות הדגל במרכז הארץ.

אתה לא יכול לפספס כזו הזדמנות. אתה חייב לשכנע את המשפחה למצוא מהנדס אחר, יהודי!  5.

Public Message (a while after previous message)

 נותרו דקות ספורות להצבעה זו הזדמנות להבטיח שעשיתם הכל כדי לשכנע את האחרים שכדאי להצביע בעד העמדה שלכם. זה הזמן להכניס טיעון משכנע סופי.   בחרו את הטיעון הכי משכנע שעלה על ידי הצד השני ונסו לתת  לו מענה משכנע. Vote

האם אתם בעד ללכת למכרז דבר שאומר להחליף את חמודי במהנדס יהודי או נגד כפיה דתית דבר שאומר שיכול להיות שתפסידו את המכרז? Option 1
בעד
Option 2
נגד


Ending message for when most people voted for optionOption 1

החלטתם שלא תתנו את ידכם לאפליה מכל סוג שהוא ולכן בחרתם להסתכן ולגשת למכרז עם חמודי. 


Option 2

החלטתם שהעבודה חשובה יותר מהנאמנות לעבודים ובחרתם ללכת למכרז גם במחיר של פגיעה בחמודי.
Discussion Points

 1. מהו מעמדו של מיעוט במדינה דמוקרטית?
 2. מהי הזכות לשוויון?
 3. איך הצביעו הקבוצות השונות - האם היה הבדל? ממה הוא נבע?
 4. איזה טיעונים היו משכנעים ביותר?
 5. עם איזה דמות הזדהתם יותר? מדוע?
 6. עם איזה דמות היה הכי קשה להזדהות מדוע?
 7. מה למדתם? ומה הייתם רוצים ללמוד עוד בנושא זה?

Scene 2: אתיופית החוצה1.

Public Message

יושרוב הופתע לגלות תלונה שהגיעה לעמותה נגד אימו. מסרת היא בחורה אתיופית צעירה ואמביציוזית שרוצה להצליח כנגד כל הסיכויים. לאחרונה התקבלה לעבוד בחברת הפקות וחשוב הלה להיראות טוב. מיד כשקיבלה את המשכורת הראשונה, הרשתה לעצמה, בפעם הראשונה בחייה להיכנס לקניון היוקרתי ולשוטט בין החנויות. החנות של אפלמלעה משכה את תשומת ליבה. היא נכנסה לבדוק את הבגדים, עלה בדעתה לנסות כמה מהם לראות איך היא נראית. היא אפילו חשבה אולי לרכוש אחד, זה אמנם יקר אבל אולי כך לאט לאט היא תוכל לסדר לעצמה מלתחה ייצוגית. כמה היא הופתעה שבעלת החנות פנתה אליה, מנעה ממנה להיכנס לתא המדידה בטענה שהבגדים יקרים ואינם מיועדים לבחורה כמוה וביקשה ממנה לעזוב את החנות.

הדילמה: האם להתעלם דבר אשר יוביל ככל הנראה לתביעה נגד אימו או לזמן את מסרת ולהבהיר לה שכדאי לעזוב את הנושא ולהמשיך הלאה?

יושרוב בחר להעלות את הנושא להתייעצות משפחתית  סביב ארוחת שבת. 2.

Private (Shortly After previous message)

גמלו צדיקוב:

 אם תטאטא את זה מתחת לשטיח איזה מסר חינוכי תעביר לילדים שלך? אתה נגד להתערב. קרא את החומר המצורף ועלה את טיעוניך בהקדם.    

רק-לי צדיקוב:

 תביעה יכולה לגרום תדמיתי נזק לחנות. תפקידו של בנך הוא להגן עליך זה המינימום שהוא חייב לך אחרי כל מה שנתת לו. קראי את החומר המצורף ועלי את טיעוניך בהקדם.    

יושרוב צדיקוב:

עם כל הכבוד לאמא אתה לא יכול להתערב. אם מישהו ישמע על זה עוד ישללו לך את הרישיון. אם אמא רוצה לשכנע אותה היא צריכה לעשות זאת, להתנצל ואולי אפילו להציע פיצוי. 

גמגם צדיקוב-שינבלום:

 רכזת השכבה בבית הספר היא אתיופית, חסר לך רק שהיא תשמע מזה. קראי את החומר ועלי את טיעוניך בהקדם.    

רק-אני צדיקוב:

בדיוק אתמול דיווחו בחדשות שלא לקחו תרומת דם מחברת כנסת אתיופית. יש להם כנראה כל מיני מחלות. טוב עשתה אמך. צריך להוריד את האתיופית מהנושא. קרא את החומר המצורף ועלה בהקדם את טענותיך, אתה חייב להבטיח שאחיך מרוב צדקנות לא יפגע בשם הטוב של המשפחה.    3.

Public Message (Shortly After previous message)

ידיעה בעיתון: גזענות זו מאיימת לקרוע את החברה מבפנים  

"לאחרונה התרבו גילויי הגזענות בחברה הישראלית, אחד מהשיאים של גזענות זו החל בקרית מלאכי כאשר תושבי שכונה סרבו באופן מאורגן למכור או להשכיר דירות בשכונה זו לדיירים ממוצא אתיופי בתואנות שונות. מתוך הטיעונים עולה כי האפליה כלפי היהודים ממוצא אתיופי היא על רקע של צבע עור ועל רקע עדתי"

בועז פילר, 10.1.12 ynet

  4.

Private (a while after previous message)

גמלו צדיקוב:

מצד שני איזה מסר אתה מעביר לילדים אם אתה לא עומד לצידה של אישתך ומגן עליה. ככלות הכל משפחה צריכה להיות מלוכדת. אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד. 

רק-לי צדיקוב:

לאחרונה בית המשפט פסק חצי מיליון שקל לטובת תובע שטען כי לא הוכנס למועדון בגין צבע עורו.

לקחת אשראי גדול בקניית המותגים האחרונים ולא סיפרת לגמלו את לא יכולה להרשות לעצמך תביעה כזו!    

יושרוב צדיקוב:

הזכות לשיוויון  

כל אזרח או תושב של המדינה זכאי לשוויון בפני החוק ללא אפליה בגין  גזע, לאום, צבע, דת, מין, נטייה מינית, גיל, ליקוי שכלי ומוגבלות פיסית.    5.

Public Message (a while after previous message)

 נותרו דקות ספורות להצבעה אתם בטוחים שהצלחתם לשכנע את האחרים בעמדתכם? זו ההזדמנות לעלות משפט מנצח סופי כדי לשכנע את האחרים.    Vote

הדילמה: האם להתעלם דבר אשר יוביל ככל הנראה לתביעה נגד אימו או לזמן את מסרת ולהבהיר לה שכדאי לעזוב את הנושא ולהמשיך הלאה?Option 1
לא להתערב ולאפשר הגשת תלונה
Option 2
לשכנע אותה לותר על הגשת התלונה


Ending message for when most people voted for optionOption 1

רקלי שמח שבחרתם לתמוך באמא ולנסות ולשכנע את מסרת לוותר על התביעה.


Option 2

יושרוב שמח על התמיכה בעמדתו ובחירתכם לא להתערב ולהניח למסרת לנהוג כפי שהיא חושבת.
Discussion Points

1. מה אתם יודעים על יהדות אתיופיה?

2. עם איזה דמות הזדהתם, עם מי לא? מדוע?

3. מה אתם הייתם עושים אם הייתם גמלו? 

4. כיצד הצביעו הקבוצות השונות? מה היו ההבדלים?

5. מה היו הטיעונים המשכנעים ביותר? מדוע?

6. האם אפךייץת היהודים האתיופים בישראל מזכירה לכם משהו? מה? מדוע?

7. מהן הסכנות הטמונות באפליה לפרט ולחברה?

Scene 3: שחור ולבן1.

Public Message

גמגם הופתעה לגלות שהרצון של הנהלת בית הספר לשלב ילדי פליטים מאריתריאה וסודאן נתקל בהתנגדות תוקפנית ורעשנית של הורים רבים שאיימו על ההנהלה שאם ילדים אלה ישולבו בכיתות רגילות הם יוציאו את ילדיהם מבית הספר.

דילמה: האם לשלב את ילדי הפליטים בכיתת אם או להשאיר אותם בכיתה נפרדת?

גמגם העלתה את הנושא להתייעצות משפחתית בארוחת יום שישי.2.

Private (Shortly After previous message)

גמלו צדיקוב:

אתה בעד שילוב כל ילד, לא מאמין באפליה וחושב שאין כל הבדל בין ילדים.  קרא את החומר המצורף, מצא חומר נוסף ועלה את טיעוניך בהקדם על מנת להשפיע על מהלך הדיון.  

  

רק-לי צדיקוב:

את ממש נגד, שמעת על הפשיעה וההזנחה ואת חושבת שזה יגרום נזק ולא תועלת. קראי את החומר המצורף  ואם תרצי חפשי חומר נוסף ועלי את טיעוניך בהקדם.

יושרוב צדיקוב:

אתה נגד. כל פגיעה בילד, בזכות שלו לחינוך ולשוויון היא אסון וצלקת לכל החיים. קרא את החומר המצורף, תוכל לחפש חומר נוסף ועלה את טיעוניך בהקדם.    

גמגם צדיקוב-שינבלום:

השאלה מה הם אשמים? מי ירוויח ומי יפסיד מהשילוב הזה? את מתלבטת.  האם להיות נאמנה לאינטרס של התלמידים שאולי יושפעכו לרעה מילדי הפליטים או לתת להם הזדמנות שווה מתוך אמונה שזו חובתינו כמורים ומחנכים. אולי טיםול פרטני בהם יתרום להם יותר? קראי את החומר המצורף, חפשי עוד במידת הצורך והעלי את טיעוניך בהקדם.

רק-אני צדיקוב:

אתה ממש נגד. מה הם לא קוראים עיתונים ולא שומעים מה קורה בדרום תל אביב? קרא את החומר המצורף ועלה את טיעוניך בהקדם כדי להשפיע על מהלך הדיון.   3.

Public Message (Shortly After previous message)

 בית המשפט העליון מתח הבוקר (חמישי) ביקורת חריפה על עיריית אילת ועל משרד החינוך, אשר ביקשו לערער על ההחלטה כי אפליית ילדים זרים במערכת אינה חוקית. "אני לא יודע מה היה קורה אם במדינה אחרת היו אומרים לקבוצה אתנית מסוימת, לאו דווקא יהודים, כי בנסיבות כאלה או אחרות הם ילמדו בבי"ס אחר והם לא ילמדו במערכת לימוד רגילה", אמר בדיון השופט יורם דנציגר.    4.

Private (Shortly After previous message)

גמלו צדיקוב:

פרשת האפרטהייד 2: רוב הייקים בישראל תומכים באפרטהייד נגד מזרחיים״

אוקטובר 31, 2012 מאת מסעוד זיקרי

סקר חדש מגלה: רוב עצום של יהודים ממוצא ייקי מקבלים בהסכמה שלילת זכות בחירה מיהודים מזרחיים

רוב האוכלוסייה "הייקית" (יוצאי גרמניה ואוסטריה וצאצאיהם) בישראל תומכת באפרטהייד נגד יהודים מזרחיים ובאפלייתם. זאת מגלה סקר של חברת "מימונה", החושף שורה של עמדות גזעניות אצל הייקים בישראל, בעיקר נגד יהודים מזרחיים מהמדינות דוברות הערבית,  אך גם נגד יהודים מפולין ומרוסיה, "אוסט-יודן" (יהודים מזרחיים), ״כאשר הגזענות כלפי שני סוגי היהודים המזרחיים מחלחלת מהדור הראשון של העולים מגרמניה לצאצאיהם.

 

רק-לי צדיקוב:

ניצב משנה דוד גז, מפקד מרחב יפתח במשטרת ישראל, אמר בוועדת הפנים של הכנסת ביוני 2012 כי המעורבות בפשיעה של כלל הזרים בדרום תל אביב, ובמיוחד האפריקאים, מכפילה את עצמה משנה לשנה, כולל עבירות של אלימות קשה,אונס ושוד

אם לא תעצרו את זה זה יתפשט שילכו לסהרונים ומשם שיעלו אותם למטוסים בחזרה לאפריקה. קראי את החומר המצורף, מצאי חומר מתאים נוסף ועלי את טיעוניך בהקדם.    

יושרוב צדיקוב:

האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים המייצג קטינים זרים בלתי מלווים, העביר באחרונה פנייה דחופה לראשי משרדי הפנים, ביטחון הפנים, שירות בתי הסוהר ורשות האוכלוסין וההגירה, בדרישה להורות על העברת קטינים המוחזקים במתקן המעצר סהרונים שבדרום הארץ למתקן משמורת ראוי והולם לאכלוס קטינים. אם הנושא לא יוסדר לאלתר, מאיימים באגף כי לא יהיה מנוס מנקיטת הליכים משפטיים.

 

גמגם צדיקוב-שינבלום:

מופז, שר הביטחון לשעבר, הפציר בממשלה: "קריאתנו הערב היא מוסרית ואנושית. 1,200 ילדים שרואים בישראל את ביתם יכולים להתקבל על ידי אזרחי המדינה כישראלים. אנחנו מדברים הרבה על לימודי הליבה ולימודי אזרחות, אבל הילדים האלו מלמדים אותנו שיעור באזרחות כל יום. הם נתקלים בגסות ושרירות לב. רבים לא רוצים בהם בישראל, אבל הם מרגישים חלק מאיתנו. הם מדברים עברית, רוצים לשרת בצבא ולהקים בית בישראל. איזה עוד מבחן הם ״צריכים לעבור כדי להישאר כאן?".

הארץ 25.5.10

  

רק-אני צדיקוב:

כותרת עיתון גלובס 12.1.13

ג'ונגל רוחש אלימות, סמים וגניבות: מסע עגום בדרום ת"א

התושבים מפחדים לצאת לרחוב, הפליטים מידרדרים להזריק הרואין, הפוליטיקאים מנסים לעשות הון פוליטי, והמשטרה מעלימה עין מבתי הזונות ומהגניבות

 5.

Public Message (Shortly After previous message)

לא כל התל- אביבים משתמטים: ילדי העובדים הזרים מתגייסים אלפונסו ונטלי, ילדי עובדים זרים, אינם מתאמצים להוכיח שהם ישראלים, הם פשוט כאלה. הם סיימו י"ב בבית ספר ביאליק רוגוזין, היום הם חיילים בצה"ל, וכבר חולמים על הטיול שאחרי הצבא. אלי ישי, לתשומת לבך.

קרין צעירי nrg   2.12.09    6.

Public Message (a while after previous message)

נותרו דקות ספורות להצבעה

לפי אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד, ילדים של מהגרי עבודה ומבקשי מקלט זכאים לזכויות המוקנות 
לכלל הילדים, ובהן הזכות לחינוך, לבריאות, לרמת חיים נאותה ולביטחון סוציאלי. ישראל חתמה על 
האמנה ואשררה אותה, ולכן מכוח האמנה הזכות לחינוך מוקנת לכל ילד השוהה בישראל. משרד החינוך 
מכיר בזכויותיהם של ילדים אלו לחינוך לפי חוק לימוד חובה, התש"ט-2191.    Vote

האם לשלב את ילדי הפליטים ממוצא אריתראי בכיתות הרגילות או להקים עבורם כיתה מיוחדת?Option 1
לשלב בכיתות רגילות
Option 2
להקים כיתה נפרדת


Ending message for when most people voted for optionOption 1

גמגם מודה לכם על ההמלצה שלכם, היא חושבת שציידתם אותה בנימוקים משכנעים מדוע נכון להקים כיתות מיוחדות לילדי הפליטים.


Option 2

גמגם שמחה על המלצתכם לשלב את ילדי הפליטים בכיתות רגילות היא חושבת שעמדה זו תזכה לתמיכה רחבה יותר בבית הספר.
Discussion Points

 1. מה אתם יודעים על פליטים?
 2. האם מדינות צריכות לקבל פליטים?
 3. האם ניתקלתם או שמעתם על גזענות? תארו את המקרה.
 4. הציעור חוק לכנסת נגד גזענות
 5. מה היו הטיעונים המשכנעים ביותר?
 6. מה אתם הייתם עושים?