האח דניאל דיון בעניין חוק השבות ושאלת 'מיהו יהודי?'
פרשת רופאיזן ('האח דניאל'), מדגימה את הקושי שיצר ניסוחו של חוק השבות המעניק ליהודים זכות לעלות לארץ ישראל.

אוסוולד רופאיזן נולד ב- 1922 בפולין להורים יהודים. הוא התחנך כיהודי ובנעוריו היה פעיל בתנועת נוער ציונית. בתקופת מלחמת העולם השנייה הוא פעל להצלת יהודים רבים והצליח להימלט כמה פעמים מציפורני המשטר הנאצי. בשנת 1942, בהיותו במנזר שבו מצא מקלט, התנצר. בשנת 1945 היה לכומר ונמנה עם מסדר הנזירים הכרמליתי. בזמן מלחמת העצמאות ביקש העברה לארץ ישראל, ובשנת 1958 נענתה בקשתו בחיוב והוא הועבר למנזר הכרמליתים בישראל. בפנייתו לשלטונות פולין בבקשת ההעברה לארץ הדגיש רופאיזן שלמרות היותו נוצרי, מבחינת הכרתו הפנימית הוא רואה עצמו כיהודי-לאומי הקשור לעם היהודי. תעודת המסע שקיבל מן השלטונות הפולניים הייתה מן הסוג הניתן ליהודים העוזבים את פולין לצמיתות ועולים לישראל. אך שר הפנים של מדינת ישראל דחה את בקשתו לקבל תעודת עולה ולהירשם בתעודת הזהות כיהודי.

אתם מוזמנים לחזור בזמן לשנת 1962, ולהצטרף אל פאנל דמויות שדן בשאלה המורכבת: האם יש להכיר באח דניאל כיהודי ולהסכים שירשם בתעודת הזהות כיהודי?Game Script | Preview
Classes: 8th Grade - 12th Grade
Contributors : אבישי פרידלר (To Be), יהונתן טננבאום ועדי בן שלום (תיכונט, ת"א)

Prerequisites

על הכיתה להכיר באופן בסיסי את 'חוק השבות', את מעגלי השייכות השונים לעם היהודי וגם את המקרה של האח דניאל. חשוב להגיע למשחק עם אוזניות בכדי לצפות בסרטונים שיהיו. 


אבישי פרידלר (To Be), יהונתן טננבאום ועדי בן שלום (תיכונט, ת"א)

Get to know the characters


 • חיים משה שפירא

  חיים משה בצלאל שפירא (26 במרץ 1902 - 16 ביולי 1970) היה מנהיגה הפוליטי של הציונות הדתית במשך שנים רבות ונציגה בממשלת ישראל.

  התעקשותו שלא לרשום במרשם התושבים כיהודים את אלו שאינם יהודים על פי ההלכה הובילה למשבר בשאלת "מיהו יהודי", שדוד בן-גוריון ניסה לפותרו באמצעות שליחת מכתבים לעשרות מחכמי ישראל בארץ ובגולה ובהם בקשה לחוות דעתם בנושא.

  כיהן כשר הפנים בפרשת 'האח דניאל'.

   

 • הרב הרצוג

  הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג (כ"ח בכסלו ה'תרמ"ט 3 בדצמבר 1888 – י"ט בתמוז תשי"ט, 25 ביולי 1959), היה הרב הראשי האשכנזי של ארץ ישראל משנת 1936, ואחר כך של מדינת ישראל עד יום מותו. לפני כן היה רבה הראשי של יהדות אירלנד.

  בנו הוא חיים הרצוג, לימים הנשיא השישי של מדינת ישראל ונכדו הוא השר וחבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, הקרוי על שמו.

 • האח דניאל

  שמואל אוסוואלד רופאייזן ("האח דניאל", 29 בינואר 1922 - 30 ביולי 1998) היה יהודי ניצול שואה שהמיר דתו לנצרות והיה לנזיר. רופאייזן התפרסם לאחר שביקש לעלות לישראל כיהודי על-פי חוק השבות, אך בקשתו נדחתה על ידי רשויות המדינה בגלל התנצרותו, ואף ערעורו לבג"ץ על כך נדחה.

 • משה זילברג

  (1900, קובנה – 1975, ירושלים) היה פרופסור למשפטים באוניברסיטה העברית וראש המכון לחקר המשפט העברי שם. כיהן כשופט בבית המשפט העליון וממלא מקום נשיאו בשנים 1950–1970.

   

 • חיים כהן

  (11 במרץ 1911 – 10 באפריל 2002) היה משפטן ישראלי, כיהן בין השאר בתפקידי שר המשפטים, פרקליט המדינה, היועץ המשפטי לממשלה והמשנה לנשיא בית המשפט העליון. חתן פרס ישראל למדעי המשפט בשנת תש"ם.


ResourcesReviews (0)


Overall game experience

The game created meaningful conversation

The content was relevant

Resources were helpful and relevant

The students had fun