משל יותם פעילויות מרתקת על מנהיגות ואחריות ציבורית
בפעילות זו התלמידים נכנסים לתוך עולם קסום בו העצים יכולים לדבר ולוקחים חלק ב'משל יותם' המפורסם (שתמיד אקטואלי) על מנהיגות ואחריות ציבורית.

***

יוֹתָם בֶּן גִּדְעוֹן הוא דמות מקראית המוזכרת בפרק ט' בספר שופטים.

לאחר שהשופט גדעון הושיע את ישראל מהמדיינים, בקשו בני ישראל להמליך אותו למלך עליהם. גדעון סירב באומרו כי רק אלוהים לבדו ראוי למשול ולא בן אנוש כמוהו.

לאחר מותו, המליך עצמו בנו, אבימלך בן גדעון, על העיר שכם. כדי שיהיה המועמד היחיד לרשת את אביו, הרג אבימלך את 70 אחיו מצד אביו "על אבן אחת". רק האח הצעיר ביותר, יותם, הצליח להסתתר בעת הטבח וכך ניצל. כאשר נודע ליותם שבעלי שכם (שליטי שכם) המליכו את אבימלך, עלה על הר גריזים ומשם נשא משל, הקרוי על שמו - "משל יותם" - שמטרתו הייתה להתריע בפני בעלי שכם על המהלך השגוי שבהמלכת אבימלך.Game Script | Preview
Classes: 4th Grade - 7th Grade
Contributors : To Be Education

Prerequisites

אין.

מומלץ שהתלמידים ישתתפו במשחק התפקידים שמבוסס על המשל ורק אח"כ ילמדו את ההקשר המקראי. 


To Be Education

Get to know the characters


 • וודי

  עץ עתיק וחכם.

  בשל ניסיונו הרב, מונה לשמש אחראי על תהליך בחירת מלך העצים.

   

 • עץ זית

  התגלה לראשונה לפני אלפי שנים בנחל אורן שבכרמל כצמח בר בעל פרי קטן. תורבת לראשונה לפני יותר מ-5,000 שנים בדרום סוריה. ניתן למצוא בארצנו עצי זית בני יותר מ- 2,000 שנים. ישנם כשבעה עצי זית (ממוקמים ב"עראבה" שליד כרמיאל) שהוערכו כבני יותר מ3,000 שנים!!!

 • עץ תאנה

  עץ ממשפחת התותיים. מדובר בעץ נשיר, המגיע לגובה 3-10 מטרים. מוכר כאחד משבעת המינים שנשתבחה בהן ארץ ישראל. לרוב תמצאו אותו 'גדל בר' ליד מעיינות, לאורך בקעת הירדן ובקעת ים המלח.

  ייתכן כי עץ התאנה בוית או  טופל בידי האדם, כבר בתחילת התקופה הנאוליתית, לפני יותר מ-11,000 שנים. זאת לפי תאנים עקרות שנמצאו בחפירת האתר גלגל בבקעת הירדן. אם כך, התאנה היא מגידולי התרבות הקדומים ביותר.

 • גפן

  צמח מטפס המצמיח ענבים, נמנה עם שבעת המינים שבהם נשתבחה ארץ ישראל.

   

 • אטד

  שיח בר קוצני המשתייך למשפחת הסולניים. ידוע כשיח תרמופילי (אוהב חום) הגדל באזורים יבשים.

   

   


ResourcesReviews (1)


Overall game experience

The game created meaningful conversation

The content was relevant

Resources were helpful and relevant

The students had fun


06.03.2019

הייתי רוצה לעבור על כל מה שתלמידים כתבו, להדפיס את זה ולהמשיך לעבוד בכיתה לא הצלחתי... כאילו הכל נמחק האם משחק שסיימנו אפשר לשמור? תודה