מנהרת הזמן - Game Script מסע חזרה אל תכנית אוגנדה


Background

תמיד צחקתם עליו, אבל בחיבה: רוני הגיק, החנון... זו הייתה נקמת הגיקים שלו. הוא ארגן את הפגישה, הוא הציע לכולכם להוריד את האפליקציה "מנהרת הזמן", והוא עודד אתכם להזין לתוכה את השנה 1903. כשרציתם לצאת מזה, כבר היה מאוחר מידי. כולכם, כל החמישה, הייתם כבר ב-1903, בבאזל שבשוויץ, בקונגרס הציוני השישי.

ועכשיו אתם יושבים שם, מוזרים מאוד בחליפה וכובע צילינדר גבוה, מקשיבים להרצל כשהוא נואם ומציג את תכנית אוגנדה שלו. מה שמוזר עוד יותר זה שאתם מבינים כל מילה, בגרמנית!

על דש הז'קט השחור שלכם יש סיכה ועליה השם שלכם באותיות זהב. זאת אומרת, לא ממש השם שלכם, אלא שם חדש, שמוכר לכם בקושי מאיזה שיעור היסטוריה רחוק... מי אתם? אתם צריכים לבדוק.

יש הרבה רעש בקהל, והרבה צעקות. צ'מברליין, שר המושבות הבריטי, הציע להרצל שהיהודים יבנו מדינה באפריקה! ועכשיו הם עומדים להצביע: בעד או נגד התכנית להקים מדינה ליהודים במזרח אפריקה, ליד אוגנדה.

 גם אתם צריכים להצביע. הכי גרוע הוא, שאיבדתם את הזיכרון שלכם. אתם לא זוכרים אם בסוף הוקמה מדינה באוגנדה, בציון, או במקום אחר. ואולי בכלל לא הוקמה...

אז זהו. יש לכם שעה כדי להבין את הטיעונים בעד ונגד, להתייעץ ולהתווכח ביניכם (אפשר בעברית) ובסוף להצביע. 

Characters

בנימין זאב הרצל יושב ראש הקונגרס הציוני השישי

בנימין זאב הרצל (1860-1903) נודע בכינויו "חוזה המדינה": הוא היה עיתונאי, משפטן, סופר, מחזאי ומדינאי יהודי. הגה את רעיון "מדינת היהודים" – שיבת העם היהודי לארץ ישראל והקמת מדינה עצמאית ליהודים. כינס את הקונגרס הציוני (הפרלמנט היהודי) ועמד בראשו עד מותו (בסוף הקונגרס הציוני השישי).

ניהל פעילות דיפלומטית רחבה במטרה להשיג את הסכמת המעצמות לרעיון של בית לאומי יהודי בארץ ישראל. במקביל, יזם את הקמתם של בנק יהודי עולמי וקרן לרכישת קרקעות בארץ ישראל (קק"ל). 


Your Task

הרצל, אתה מגיע לקונגרס השישי כשאתה חולה ועייף משנים רבות של פעילות ציבורית. אתה נדהם לגלות שיש לך מתנגדים רבים כל כך, ושעליך להילחם בכל כוחך...


Resources

Scene - 01

מקס נורדאו ממייסדי התנועה הציונית

מקס נורדאו (1849- 1923): הוגה דעות, נואם וסופר, רופא, ממייסדי התנועה הציונית. מנאמניו של הרצל, תמך ברעיון הציונות המדינית (פעילות דיפלומטית להשגת תמיכה המעצמות בהקמת מדינה ליהודים) כפתרון לבעיית רדיפת היהודים והאנטישמיות. תמך בתוכנית אוגנדה.


Your Task

נורדאו, אתה נאמן להרצל, ולמרות שאתה עצמך לא מרוצה מתוכנית אוגנדה, אתה תומך בה מתוך נאמנות להרצל...


Resources

Scene - 01

מנחם אוסישקין מראשי התנועה הציונית

מנחם אוסישקין (1863 - 1941): מראשי התנועה הציונית, שדגל בשילוב של הציונות מעשית עם הציונות מדינית. עמד בראש קרן קיימת לישראל לרכישת קרקעות בארץ ישראל, פעל להחייאת השפה העברית, פעל לזכות שווה לנשים לבחור ולהיבחר, הקים את אגודת המורים העבריים בארץ ישראל. היה מראשי המתנגדים לתוכנית אוגנדה. אולם הכדורסל "אוסישקין" נקרא על שמו. 


Your Task

אוסישקין, אתה מתנגד חריף לתוכנית אוגנדה, ומוכן להילחם על דעתך עד הסוף! לא יקום ולא יהיה!


Resources

Scene - 01

ישראל זנגוויל מראשי התנועה הציונית

ישראל זנגוויל (1864 –1926) היה סופר יהודי-אנגלי נודע ופעיל ציוני. ייסד את התנועה הטריטוריאליסטית היהודית, לפיה ניתן להקים מדינה ליהודים בכל מקום ולא בהכרח בארץ ישראל פעל למען שחרור האישה ולמען שלום עולמי. תמך בתוכנית אוגנדה.


Your Task

זנגוויל, אתה תומך בתוכנית אוגנדה ובעבר בדקת אפילו אפשרות להקים מדינה יהודית בארה"ב... העיקר זה להציל יהודים מהפרעות האיומות באירופה!


Resources

Scene - 01

הרב יצחק ריינס מראשי התנועה הציונית הדתית

הרב יצחק ריינס (1839-1915): רב ליטאי, מייסד תנועת "המזרחי" – תנועה ציונית דתית, שטענה שיש לשמור על הקשר בין ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. טען כי ההתיישבות בארץ ישראל מהווה מחסום מפני התבוללות ולכן היא מצווה דתית חשובה.  תמך בתוכנית אוגנדה כשלב ביניים לחזרה לארץ ישראל. 


Your Task

הרב ריינס, אתה רב ידוע ומקפיד על שמירת מצוות, אבל פתוח לכל רעיון חדש: אתה תומך בתוכנית אוגנדה, כי צריך למצוא מקלט ליהודים. אחר כך נחשוב איך להגיע לציון (לארץ ישראל הקדושה)!


Resources

Scene - 01

Scene 1: נכנסים למנהרת הזמן1.

Public Message

שלום חברים,

תכנית אוגנדה? מה זו התכנית הזו בכלל? אתם חייבים להבין משהו לפני שאתם מתחילים בדיון. כל הפרטים בקישור הזה: תכנית אוגנדה

רק לאחר שנבין במה דברים אמורים - נתחיל בדיון!2.

Private (Shortly After previous message)

בנימין זאב הרצל:

הרצל יקר, ברור לך שחייבים להקים מדינה ליהודים, ובהקדם! רק עתה שמעת על הפרעות האיומות ביהודי בקישינב (רוסיה)! ליהודים אין מקום באירופה!

צ'מברליין, שר המושבות הבריטי הציע ליישב את היהודים באפריקה, באזור אוגנדה. לא פסלת את הרעיון, למרות שאתה לא מתלהב ממנו. אתה מציע לשלוח משלחת שתחקור את האזור.

המטרה שלך בכך היא קודם כל לגרום לבריטים להכיר בתנועה הציונית שאתה עומד בראשה. בעצם, זה מין "תרגיל" מדיני שאתה מנסה לעשות...

הסבר את עמדתך לחברים האחרים...

מקס נורדאו:

נורדאו, אתה רופא, איש רוח וסופר מצליח מאוד.

הזדעזעת מאוד ממשפט דרייפוס, וכשהרצל, שאתה מעריץ גדול שלו, הציע להקים מדינה ליהודים נרתמת לרעיון מיד. בעיניך, החברה האירופאית מנוונת, והאנטישמיות מעידה על כך.

לכן אתה חושב שדחוף מאוד להוציא מאירופה את היהודים, לפני שתתרחש קטסטרופה גדולה מאוד.

אתה לא מתלהב מהרעיון של מדינה יהודית באוגנדה, אבל אתה תומך בהרצל בכל זאת.  

הסבר את עמדתך לחברים האחרים...

מנחם אוסישקין:

אוסישקין, אתה מראשי התנועה הציונית וראש הקרן הקיימת לישראל (שתפקידה לרכוש קרקעות בארץ ישראל).

אתה מזועזע מהצעתו של הרצל. אוגנדה? איזה קשר יש לעם היהודי לאפריקה? לא ולא! הפתרון היחידי, לדעתך, הוא הציונות המעשית: הוא לרכוש עוד ועוד קרקעות בארץ ישראל, עד שאפשר יהיה להקים שם מדינה ובית וליהודים. 

הסבר את עמדתך לחברים האחרים...

ישראל זנגוויל:

זנגוויל, אתה סופר יהודי אנגלי נודע ופעיל ציוני. ייסדת את התנועה הטריטוריאליסטית היהודית, שטוענת כי חשוב למצוא טריטוריה (מקום, ארץ) ליהודים ולא בהכרח בארץ ישראל.

לדעתך, תוכנית אוגנדה היא הצעה חד פעמית שיש למהר ולאמץ

הסבר את עמדתך לחברים האחרים...

הרב יצחק ריינס:

הרב ריינס, אתה רב ידוע, מקים תנועת "המזרחי", ששילבה שמירת מצוות קפדנית ואידיאולוגיה ציונית מעשית.

אתה תומך נלהב של הרצל ושל הרעיון הציוני: היהודים צריכים להתיישב בארץ ישראל. אבל היהודים ברוסיה נרדפים ונרצחים (הפרעות בקישינב הן הדוגמה האחרונה), ואין זמן לחכות.

חייבים למצוא פתרון זמני עד שנוכל לחזור לציון קודשנו. קודם גאולה פיזית, ואחר כך גאולה רוחנית!

הסבר את עמדתך לחברים האחרים...3.

Public Message (Shortly After previous message)

אתם המומים מהצעתו של הרצל להקים את מדינת היהודים דווקא באוגנדה שבאפריקה - במקום בארץ ישראל!

רבים מחברי הקונגרס מכריזים על שביתת רעב. רבים בוכים, בדמעות! הם מרגישים שהחלום על מדינה ליהודים בארץ ישראל ההיסטורית מתנפץ!

מה העמדה שלכם? כתבו והגיבו להודעות האחרות, שכולם ידעו!4.

Private (Shortly After previous message)

בנימין זאב הרצל:

הרצל יקר, לא תיארת לעצמך את גודל ההתנגדות. אתה מרגיש שהם לא סומכים עליך! אתה, שהרעיון של מדינה ליהודים היה שלך! שנפגשת עם הקיסר הגרמני, עם הסולטן הטורקי ועם מנהיגי העולם, בניסיון לשכנע אותם לתמוך ביהודים!

חבריך לתנועה מתייחסים אליך כאל בוגד בדרך!

אתה חייב להסביר לכל אחד מהם אישית!

מקס נורדאו:

נורדאו, חברי הקונגרס מתנפלים על הרצל, חברך הטוב! אתה חייב לעזור לו ולהסביר להם שהרעיון הוא זמני, אוגנדה היא רק "מקלט ללילה", לשעת מצוקה...

הם שוכחים את כל מה שהוא הקריב למען הרעיון הציוני: את משפחתו, חייו, כספו ולבו...

מנחם אוסישקין:

אוסישקין, אתה מרוצה מההתנגדות החריפה לרעיון אוגנדה. הרצל חולם חלומות! מה יש לנו לחפש באפריקה?

בארץ ישראל כבר התחלת לקנות אדמות, באופן חוקי ומסודר, באמצעות הקרן הקיימת.

זה ייקח קצת זמן, אבל בסוף יהודים יוכלו לחזור לגור באדמותיהם בציון!

ישראל זנגוויל:

זנגוויל, אתה לא מבין למה חברי הקונגרס כועסים כל כך. נכון, ארץ ישראל שייכת באופן היסטורי ליהודים, אבל הם לא רואים שכרגע מדינות העולם לא תומכות בהקמת מדינה בציון?

צריך קודם כל להציל את יהודי אירופה ולהפסיק להיות רומנטיים כל כך!

הרב יצחק ריינס:

הרב ריינס, במשך 2000 שנה אומרים היהודים בתפילה "אם אשכחך ירושלים – תִּשַכָּח ימיני" – האם חברי הקונגרס חושבים באמת שאפשר לשכוח את ירושלים וציון? כמו שאי אפשר לשכוח את יד ימין, כך אי אפשר לשכוח את ארץ ישראל.

אבל בינתיים, צריך להציל את יהודי אירופה!5.

Public Message (Shortly After previous message)

אל תשכח להגיב על דברי חברי הקונגרס האחרים! חשוב מאוד שתשמיע את דעתך!

אם לא תתווכח עכשיו, תצטער אחר כך...6.

Public Message (a while after previous message)

ידיעה שהתקבלה זה עתה:

***

העיתון "אפריקן סטאנדארד" האפריקאי  מתנגד למדינה יהודית באפריקה! הוא דורש שלא להכניס לאוגנדה "רוכלים יהודים שיציעו למכירה, מתוך האוצרות שבכיסי סחבותיהם, כל דבר החל במסרק וכלה בחפיסת סבון שאין הם נזקקים לו".

***

האם זה משנה את דעתכם? אתם חייבים להגיב על זה!Vote

[username], אחרי ששמעת (והשמעת) את כל הטיעונים,

מה דעתך האישית, בעד או נגד תכנית אוגנדה?Option 1
בעד
Option 2
נגד
Option 3
יש לי רעיון אחר ואשמח להציג אותו בכיתה


Ending message for when most people voted for optionOption 1

רובכם הצבעתם בעד האפשרות להקים את מדינת היהודים באוגנדה שבאפריקה! זו החלטה דרמטית! ייתכן מאוד בזה עתה הצלתם חייהם של יהודים רבים... מצד שני, האם לעולם לא נגיע לארץ ישראל, לציון?


Option 2

רובכם הצבעתם נגד הקמת מדינת היהודים באוגנדה שבאפריקה... לדעתכם, ארץ ישראל היא המקום היחיד למדינת היהודים! 

 

Option 3

וואו...הרבה רעיונות יצירתיים עלו בקבוצה שלכם.

נשמח לשמוע את כולם בדיון בכיתה!
Discussion Points

 מה היה קורה אילו חברי הקונגרס הציוני השישי היו מצביעים בעד הצעתו של הרצל? האם היינו משחקים את המשחק הזה עכשיו באוגנדה שבאפריקה? נסו לדמיין...

  1. "מה היה רע לנו באוגנדה" עבודתו של יואב גתי תעזור לכם לדמיין...
  2. ליבו של הרצל נשבר בעקבות דחיית הצעתו. זו הייתה הצעה טקטית בלבד, כדי לבנות מקלט זמני ליהודים. הוא לא ציפה להתנגדות עזה כל כך. האם אפשר היה לנהוג אחרת?
  3. לא מעט רחובות ומוסדות נקראים על שמם של צירים שהופיעו במשחק.  אוסישקין, למשל, היה שמו של איצטדיון הכדורסל האגדי של "הפועל תל אביב" שנהרס ועבר מקום... האם אנחנו מכירים מקומות נוספים כאלה?